Jiří Pešek

Házená… Co Vám říká pojem házená v naší obci? V někom vyvolává nostalgické vzpomínky ještě na hřiště v lese nebo na maringotku místo kabin, někdo si uvědomí, že se slavilo 50 výročí znovuobnovené házené u nás a někdo netuší téměř nic, protože sport mu nic neříká a raději se mazlí třeba s počítačem, anebo se prostě jen přistěhoval odjinud.

Já osobně jsem se s házenou setkala jen zběžně, nejsem také žádný sportovec. Ale když probíhal nábor dívek věkové kategorie 7 -12 let, kam patří moje dcera, neváhala jsem ani minutu a jak to tak maminky dělávají, rozhodla za ní. Děvčata trénuje Jirka, který mě, a asi i děvčata, zaujal už jen tím, že je začal oslovovat jménem, aniž by se na něj ptal. Prostě ho zaregistroval během jejich pokřikování na sebe.  Od první minuty je vedl s citem, ale velice nekompromisně. Přesto, nebo spíš právě proto, má jejich respekt a téměř za každého počasí se schází na hřišti 2x týdně na hodinový tréninkový maraton. Zatím je to baví a maminky se nestačí divit, jak jsou jejich děťátka poslušná, vybičovaná a snaživá.

Číst dál: Jiří Pešek

Anička Marešová

Dovolte mi vrátit se na úvod k Pouťovému posezení roku 2012, které proběhlo v polovině srpna na naší návsi. Pan starosta tam totiž během proslovu sdělil pro mnohé novinku, že „naše“ Jana Pechanová není jedinou olympioničkou, která v naší obci žije. Je málo obcí a měst, které se mohou pyšnit tím, že jejich občanem je olympionik. A ještě méně je těch, kde se jich sejde hned několik. A Stará Huť se může mezi ně zařadit!
Dovolte mi dnes představit olympioničku z roku 1976, paní Annu Marešovou. Několik krátkých setkání s ní mi signalizovalo, že jde o velice sympatickou a příjemnou dámu. A povídání s ní mě přesvědčilo, že první dojem byl správný.
Paní Anna Marešová začala se svým olympijským sportem – veslováním - relativně pozdě, v jejích 18ti letech. Pochází, jak sama říká, z nesportovní rodiny, takže myšlenka přihlásit se na inzerát do veslařského klubu Slavia Praha, kolem kterého denně chodila do školy, byl nápad spíš impulzivní, než nějak promyšlený nebo cílený. Přesto se však poměrně záhy dostala do reprezentačního družstva. Jezdila především samostatně na skifu, případně dvojksifu, ale podle požadavku trenéra a reprezentace i jiné disciplíny.

Číst dál: Anička Marešová

Z kroniky..

  • V neděli 14. ledna 1962 v 9 hodin bylo zahájeno slavnostní otevření nového kulturního domu. Pásku, kterou drželi žáci zdejší ZŠ Anička Chlumecká a Mirek Bžoch, přestřihl předseda MNV pan Jaroslav Cibulka a pan Josef Stiener.  Dle záznamů v kronikách se jednalo ve své době o teprve druhý kulturní dům v okrese Příbram. První byl právě v okresním městě. Kulturní dům byl vybudován v rámci Akce „Z“, pro mladší ročníky v podstatě svépomocí. 
  • Před 33 lety, v pondělí 20. července 1981, po čtyřdenních deštích nevydržela hráz rybníka Strž nápor vody a protrhla se. Povodeň způsobila hmotné školy na majetku nemovitostí přilehlých rybníku i Sychrovského potoka, z rybníka odplavaly všechny ryby. Týž den ve Štěchovicích spadl nově postavený dům a u Lečice na Kocábě utonul jeden z dobrovolných hasičů. V důsledku těchto událostí byl následně zbořen krásný dvou obloukový most a na rybníku byla vybudovaná betonová podkova tzv. přelivu.
  • V roce 1914 byl vystavěn učitelský domek, kde je dnes pošta a školní družina.
  • V červnu 1914 si připomínáme 135 výročí narození malíře, profesora Josefa Jindřicha Loukoty, nar. 28.6.1879 v Hranicích na Kozích Horách, následně pobýval v hájovně U Pěti lip a především ve vile Zdence.
  • V roce 1936 na komíně v obci poprvé zahnízdili čápi.

    Číst dál: Z kroniky..